Bugünden itibaren firmalar reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetimsiz veya izinsiz olarak tüketiciye gönderemeyecek. Bu tarihten itibaren tüm kuruluşlar sahip oldukları dataları İleti Yönetimi Sistemi’ne (İYS) yüklemek ve izinlerini onaylatmak zorundalar. Tüketiciler bu sistem üzerinden kurumlara verdikleri izinleri düzenleyebilecekler. Peki tüketiciler istenmeyen SMS ve aramaları nasıl engelleyecek?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile istenmeyen iletilere son

Tüketicilerin onay vermediği halde gönderilen iletilerle ilgili Ticaret Bakanlığı’na ulaşan şikayetlerin artması üzerine oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS), bugün kullanıma açıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında kurulan İYS’de, bugünden itibaren firmaların sahip olduğu tüm şahsi verileri (e-posta, telefon numarası vs.) bu sisteme yükleyip, onaylatmak zorunda olacak.

İşte İYS aracılığıyla istenmeyen SMS ve arama engelleme yöntemi:

Adım 1: İYS ana sayfasına buradan ulaşın.

Adım 2: Ana sayfanın sağ üstünde bulunan Vatandaş Girişi‘ne basın.

Adım 3: Bu adımda isterseniz e-Devlet üzerinden isterseniz de telefon numaranız ya da e-posta adresiniz ile giriş yapabilirsiniz. e-Devlet ile giriş yaptığınızda kişisel profil oluşturup arama, SMS ve e-posta izinlerinizi tek ekran üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Adım 4: Telefon numaranızı girdikten ve SMS ile gelen doğrulama kodunu onayladıktan sonra SMS gönderme ve arama izni bulunanların listesi çıkıyor.

Adım 5: Listeden e-posta veya SMS gönderimini iptal etmek istediğiniz şirketin üzerine tıklayın.

Adım 6: Tıkladıktan sonra karşınıza şirketin bilgileri, bu şirkete hangi tarihte ileti ve arama onayı verdiğinizi gösteren bir bölüm çıkıyor. Bu sayfada hangisini iptal etmek isterseniz, onay tikine basıp RET konumuna getirin ve kaydedin.

İşlem gerçekleştikten sonra RET bildirimlerinin iletilmesini takip eden 3 iş günü içinde Hizmet Sağlayıcı tarafından iletişim adresinize ticari elektronik ileti gönderimi durdurulacaktır. Ayrıca listede size ileti ve arama izni olan bir şirketi göremiyorsanız henüz İYS’ye kaydolmamış olabilir. İşletmelerin kaydolması için son tarih 31 Mayıs 2021 olarak belirtildi.

kaynak SDN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here