IBAN dönemini tarihe gömen FAST kullanıma sunuldu

IBAN dönemini tarihe gömen FAST kullanıma sunuldu
Paylaş

Merkez Bankası’nın (TCMB), geçtiğimiz kasım ayında pilot uygulamasına başladığı yeni nesil ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), bugün itibarıyla resmen yayınlandı. 7 gün 24 saat kesintisiz olarak kullanılabilecek olan platform, farklı banka hesapları arasındaki para transferlerinin saniyeler içinde yapılabilmesini mümkün kılıyor.

FAST, para transferlerinin saniyeler içinde yapılmasını sağlıyor

Merkez Bankası (TCMB), bir süredir üzerinde çalıştığı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin bugün resmen kullanıcılara sunulduğunu açıkladı. Yeni nesil ödeme platformu, perakende ödemelerinin hesaptan hesaba 2-3 saniyede tamamlanabilmesini sağlıyor.

FAST sistemi ile birlikte ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak yapılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) de hayata geçirildi. Bu sayede ister aynı ister farklı olsun tüm banka hesapları arasındaki para transferleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek. Tabii, bunun için KOLAS ve FAST kullanıcılarının, telefon numaraları, e-posta adresleri veya kimlik bilgileri ile ödeme almak istedikleri hesaplarını eşleştirmeleri gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Merkez Bankası , FAST sistemindeki transfer limitini şimdilik 50 TL olarak belirledi. İlk etapta yaygın kullanımını yakından izlemek isteyen TCMB, söz konusu limitin daha sonra kademeli olarak 1.000 liraya kadar yükseltilebileceğini aktardı.

TCMB ayrıca FAST sisteminin, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de kısa zaman sonra eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacağını da ifade etti.

kaynak SDN

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın