Daha yeni dünyanın en iyi markaları açıklanmış ve ilk 5’te hem Apple hem de Google yerini almıştı. Bunların ötesinde bir süredir ABD hükümeti bir dava üzerinde çalışıyor. Google ve Apple davası aslen antitröst yani rekabetin engellenmesi gerekçesine dayanıyor. Popüler arama motoru Google, her yıl Apple’a büyük rakamlar ödüyor. Bunun nedeni ise iOS cihazların yerleşik arama motorunun Safari olması.

Google ve Apple davası

New York Times, Apple’ın Google’dan, bütün cihazlarında ve hizmetlerinde varsayılan arama motoru yapma karşılığında yılda tahmini 8 ila 12 milyar dolar aldığını bildirdi. Bu Google’ın şu ana kadar ortaya çıkan en yüksek ödeme olduğu söyleniyor. Bu rakam ise Apple’ın yıllık kârının yüzde 14 ile 21’ini oluşturuyor.

ABD’deki Adalet Bakanlığı anlaşmanın Google’ın tekelini korumak ve söz konusu rekabeti bastırmak için kullanılan yasa dışı taktiklerinden birisi olduğuna inanıyor. Adalet Bakanlığı’na göre, Google’ın arama trafiğinin neredeyse yarısı artık Apple cihazlarından geliyor. Yani Google’ın Apple ile arasındaki bu anlaşma yok olursa, Google için kırmızı alarm olabilir.

Android tarafın hakimi olan Google, iOS tarafına da hakim olmak istiyor ancak bu dava şirketin planlarını bozuyor. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından Google için başlatılan bu yasal sürecin arka planında aslında tekel yapısı bulunuyor. Uzun zamandır şirketlerin tekel konusunda davalar geçirdiği ve başlarının belaya girdiği biliniyor. İddialar karşısında Google ve Apple ilişkisinin ne olacağı bilinmiyor.

kaynak SDN Nilay Kamu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here