Google, RAM kullanımıyla dikkat çeken Chrome tarayıcıda önemli bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Chrome tarayıcı 2021 itibariyle daha az RAM kullanacak. Google geliştiricileri tarayıcının Windows 10 sürümü için TerminateProcess fonksiyonundan güç alacak.

Google Chrome geliştiricileri hazırladıkları rapora göre Windows 10’un TerminateProcess fonksiyonunu kullanmayı düşünüyorlar. Söz konusu fonksiyon kullanıcının kapatmış olduğu uygulamalarının arka planda çalışmaya devam eden işlemleri de temizleyerek sistemin performansında bir iyileştirme sağlıyor.

Çalışmakta olan işlemlerin kapatılmasının donanım kaynakları yazılım içerisindeki zorluğu nedeniyle Chrome geliştiricileri yeni yılda Windows 10’un TerminateProcess API‘sinden faydalanarak hem kullanım sırasında sekmelerin kapatılmasıyla hem de tarayıcının kapatıldığı durumda RAM kazanımının en yüksek düzeyde olacağı düşünülüyor.

Hali hazırda kullandığımız Chrome’da birden fazla açık olan sekmeleri kapattığımızda RAM kullanımında herhangi bir değişme olmadığını ele alırsak, kullanılacak TerminateProcess fonksiyonu sayesinde RAM kullanımında önemli bir derecede azalış ve sistemde hızlanma görebileceğiz, özellikle de 8 GB ve altındaki RAM’e sahip bilgisayarlarda hissedilir bir hızlanma sağlayacak.

kaynak SDN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here