Filmlerin dijital platformlarda yayınlanması ne anlama geliyor

Filmlerin dijital platformlarda yayınlanması ne anlama geliyor
Paylaş

Son zamanlarda yeni filmlerin sinema salonlarında değil de dijital platformlarda yayınlanması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Dijital film platformların çoğalmasıyla birlikte sinemaya olan ilgi de azaldı. Sürekli çoğalan ve seyirciye sınırsız imkan sunan “yeni sinema” olan dijital platformlara her geçen zaman yenisi ekleniyor. Öte yandan vizyona girmesi beklenirken dijitalde yayınlanan filmler de son zamanlarda artmaya başladı. 

Bu filmlere pek çok örnek verebiliriz ama önemli olan seyircinin ne talep ettiği ve ne izlemek istediğidir. Sinemaseverlerin de yakından takip ettiği filmler artık sinema salonlarında gösterime girmiyor. Bunun yerine dijital alanlarla yapılan anlaşmalar gereği filmler buralarda seyirciyle buluşuyor. 

“Filmim izlenmez” endişesi

Bazı sinema eleştirmenlerine göre yönetmenlerin filmlerini sinema salonlarına koymaması “Filmim izlenmez, kimse gitmez” endişesi yatıyor. Yönetmenlerin bu endişesi filmin kaliteli olup olmamasıyla ilgili olsa da asıl sorun bilet fiyatların yüksek olması ve insanların sinemaya gidecek zaman bulamaması. 

Aşağıdaki rakamlar insanların neden sinemaya gitmediklerini özetler nitelikte…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan “Sinema ve Tiyatro İstatistikleri 2019” bültenine göre, ülke genelinde sinema seyircisi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 12,8 azalarak 56 milyon 479 bin 209’a düştü.

Sinema salonları sayısında azalış

2019’da yerli film seyirci sayısı yüzde 17,5 azalışla 32 milyon 331 bin 764 kişi olurken, yabancı film seyirci sayısı yüzde 5,6 azalarak 24 milyon 147 bin 445 kişiye geriledi.

Yine TÜİK verilerine göre 2018’de 2 bin 858 olan sinema salonu sayısı, 2019 yılında yüzde 1,1 azalarak 2 bin 826’ya düştü. 

kaynak ensonhaber.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın