Erdil Yaşaroğlu, karikatürlerini paylaşan herkese telif davası açtığına dair iddialara yanıt verdi: Ticari amaçlarla karikatürlerimizi yayımlayanlara karşı haklarımızı savunuyoruz.

Karikatürist Erdil Yaşaroğlu, internette kendi karikatürünü yayınlayan her paylaşıma avukatlık şirketi üzerinden 18 bin liralık telif davası açtığı iddialarını sosyal medya hesabından yalanladı.

Sosyal medyada yer alan iddialar sonrası Yaşaroğlu, Twitter’da trend topic oldu.

Yalnızca ticari amaçlarla karikatürlerini yayımlayan kişi ve kurumlara telif davası açtığını belirten Yaşaroğlu, “Dergilerin yaşaması, yeni karikatürlerin çizilmesi ve yeni karikatüristlerin yetişmesi için haklarımızı korumaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaşaroğlu Twitter’da yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar merhaba, biz karikatürcüler internette paylaşılan her karikatürümüze dava açıyoruz diye yanlış bilgiler dolaşıyor. Sosyal medyadan sevdiğiniz karikatürlerimizi paylaşabilirsiniz. Bu bizi mutlu eder. Biz sadece izin almadan, ticari amaçlarla karikatürlerimizi yayımlayan kişi ve kurumlara karşı telif haklarımızı savunuyoruz. Dergilerin yaşaması, yeni karikatürlerin çizilmesi ve yeni karikatüristlerin yetişmesi için haklarımızı korumaya çalışıyoruz” dedi.

ERDİL YAŞAROĞLU KİMDİR?

Ailesi aslen Rize’nin Ardeşen ilçesindendir. 9 yaşındayken karikatür çizmeye başlayan Erdil Yaşaroğlu’nun ilk profesyonel karikatürleri 1989 yılında Güneş gazetesinde yayımlandı. Yaşaroğlu, aynı yıl Limon dergisine girdi ve dergi Leman adını aldıktan sonra da 2002 yılına kadar orada çizmeyi sürdürdü. 1990 yılında Plastip Show adlı programla televizyon dünyasına da adım atan çizer, Laf Lafı Açıyor, Televizyon Çocuğu, Beyaz Show gibi 50’ye yakın televizyon programında görev aldı. 2002 yılında arkadaşlarıyla Penguen Mizah Dergisi’ni kurdu. 2017 yılında Penguen dergisi kapanınca Dergilik uygulamasında Komikaze dergisi olarak karikatürlerini aylık yayınlamaya başladı. 2012 yılında Dünya’nın en büyük karikatürünü çizerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

kaynak birgun.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here