Elon Musk’tan Ukrayna’ya Starlink desteği! Teşekkür geldi

Elon Musk’tan Ukrayna’ya Starlink desteği! Teşekkür geldi
Paylaş

Rusya ve Ukrayna savaşında iletişim ağı büyük oranda zedelenen Ukrayna’ya Elon Musk’tan Starlink desteği geldi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta yaşanan en büyük sorunlardan biri iletişim. Dünya genelinde telekomünikasyon şirketleri, kendi çaplarında Ukrayna’daki insanlara yardım etmeye devam ediyor. Ülkemizdeki üç büyük operatör de Ukrayna’daki aboneler için iletişim desteği sağlamıştı. Bu defa destek daha büyük bir yerden, Starlink’ten geliyor. Elon Musk’ın katkılarıyla Starlink antenlerinin Ukrayna Hükümeti’ne ulaştırıldığı açıklandı.

ABD, Ukrayna’ya asker göndermese de Rusya’ya karşı yaptırımlarla ve Ukrayna’ya küçük desteklerle tarafını belli ediyor. Teknoloji şirketleri son bir haftada epey fazla yaptırım kararı aldı ve Ukrayna tarafına da bazı yardımlar yapıldı. Rus askerlerin ulaşmasının belki de en zor olduğu bağlantı yöntemi olan Starlink, Ukraynalılar için umut olmuştu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı’nın paylaştığı gönderi ile anlaşıldı ki Elon Musk, bu büyük avantajdan Ukrayna’nın faydalanmasını sağlamış.

Ukrayna Hükümeti’ne ulaşan Starlink antenleri

Başbakan Yardımcısı Fedorov’un paylaşımında bir kamyon dolusu Starlink antenini görüyoruz. Bu antenler, elektrik dışında bir bağlantı olmadan direkt olarak uzaydaki uyduyla iletişim kurduğu için internetin Rusya tarafından kesilmesi pek mümkün değil. Ukrayna için yapılan bu yardım muhtemelen iletişim konusunda büyük fayda sağlayacaktır. Sosyal medya, şu günlerde Ukrayna’da bulunan asker ve siviller için bir umut kaynağı.

kaynak SDN/EmreÖzdoğan

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın