Düzenli bir rutin oluşturarak okuma kültürü edinmek için ne yapmalısınız?

Düzenli bir rutin oluşturarak okuma kültürü edinmek için ne yapmalısınız?
Paylaş

Okuma kültürü edinmek ve bunu bir rutin olarak benimsemek sizin için uzun bir deneme yanılma sürecinden ibaretse büyük ihtimal yanlış bir güzergâhtan yola başladınız. İşte, düzenli bir okuyucu olmak için en önemli adımlar…

Genellikle okuyucuda günlük yaşamın kendiliğinden zevk ve sürprizlerinin sona erdiğini hissettiren rutin kelimesinden hoşlanılmadığı çok açık, ancak konu kitap okumaksa çoğu kişi düzenli ve verimli bir rutine sahip olmak ister. Aksine okuma kültürü, günlük hayatın monotonluğundan kendinizi sıyırabileceğiniz en basit ve ucuz yöntemdir. Okumak, insana bilgi sahibi olmanın yanında müthiş geliştirici bir kültür dinamizmi sağlar.

Düzenli okuma; hızlı düşünmenize, yaratıcı olmanıza, kalıplardan sıyrılmanıza olanak sağlar. Okuma rutini her şeyden önce günlük olarak esenlik ve tutku ile eşanlamlı olmalıdır .

KENDİNİZE SAKİN BİR ALAN TANIYIN

Okumak bir disiplin ve kontrasyon gerektirir, ama okuma kültürü edinmek için durumu biraz daha kişiselleştirmeniz gerektir. Öncelikle kendinize bir okuma köşesi yaparak işe başlayın. Sevdiğiniz kitaplar, huzur veren bir köşe sizi ister istemez okumaya itecektir. Size hitap eden bir masa lambasıyla uygun ortamı yaratmaya başlayabilirsiniz.

HER TÜRLÜ DİKKAT DAĞITICI ŞEYİ ORTADAN KALDIRIN

Kitabınız, sakin köşeniz hatta kahveniz bile hazır olduğunda sizi okumaktan ne uzaklaştıran her ne varsa gözlemleyin. Telefonunuza gelen bildirimlerden kaçınmak için uçak modunu kullanabilirsiniz. Sizi engelleyen sosyal medya ise elektronik cihazları bir süre uzakta tutmanızda fayda var.

Eğer gürültülü bir caddede ya da kalabalık bir evde oturuyorsanız gün içinde kaçabileceğiniz bir kütüphane arayışına geçebilirsiniz.

KRİTİK 30 GÜN KURALI

Okumayı alışkanlık haline getirmenin anahtarı öz disiplininizi kullanmaktır. Kendinize düzenlilik hedefleri belirleyerek, bunu bir meydan okuma haline getirin. Arka arkaya 30 gün boyunca her gün okumaya çalışın. Taahhüdünüzü yerine getirdiğiniz her günü işaretleyebileceğiniz bir takvim edinmek de size motivasyon sağlayabilir. Unutmayın, yeni bir alışkanlığı sürdürmeyi başarmanız, genellikle mümkün olan en az çabayı göstermenize izin veren çok basit hareketlerle gerçekleşir.

İLGİN NEREYE ODAKLIYSA ONA YÖNEL

Okuma kültürünün en cezbedici yanı muhakkak, yanında getirdiği kültür ve bilgidir, ancak okuma konusunda henüz bir rutininiz yoksa öncelikle yarı yolda dönmemeyi garantilemeniz gerekir. Bugün Shakespeare okumak, muazzam gerekli bir kültür gereksinimidir. Ancak, okuma alışkanlığı kazanmak ilginizi çeken kitaplardan başlamanız, okuma alışkanlığı kazanmanız için sıkı bir hareket olur. Bir süre ilgi alanınızdan ilerleyerek, beyninizi okuma ihtiyacına hazırlamanız gerekir.

kaynak cumhuriyet.com.tr

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın