DÜNYA’NIN EN PRESTİJLİ ARICILIK KONGRESİ BU YIL İSTANBUL’DA YAPILDI

DÜNYA’NIN EN PRESTİJLİ ARICILIK KONGRESİ BU YIL İSTANBUL’DA YAPILDI
Paylaş

125 yıllık bir geçmişe dayanan 47. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi, 2017 yılındaki organizasyondan sonra bir kez daha 24-28 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Apimondia Başkanı Jeff Pettis, 47. Apimondia Kongresini İstanbul’da gerçekleştiriyor olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti. 127 farklı ülkeden 12 bin 500’den fazla katılımcının yer aldığı kongrede arıcılar, bilim insanları, üreticiler, arıcılık sektörü ile ilgilenen kişiler ve STK’lar bir araya geldi. Arıcılığı hobi ya da meslek olarak yapan herkesi en modern ve doğru ekipmanlar ile buluşturmak amacıyla kurulan Apimaye de kongrede etkin rol oynadı.

TÜRK ARICILARINA ÖZEL ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Daha önce düzenlenen Apimondia ödüllerinde bir altın, iki gümüş ve bir bronz madalya alan Apimaye, bu defa da yine bir altın madalya almaya hak kazandı. Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu anısına düzenlenen, içerisinde 90’dan fazla ülkeden 300’den fazla pulun ve Mustafa Kösoğlu’nun özel koleksiyonunun yer aldığı Bees Uniting The World Apistamp Sergisi’nin hazırlık aşamalarında yardımlarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin de katıldığı organizasyonda, London International Honey Awards töreninde ödül alan Türk arıcılarına özel bir ödül töreni düzenledi ve arıcılarımızın, LIHA Komisyon Başkanı George Kouvelis ve Jüri Üyesi Paula Carnell ile bir araya gelmelerini sağladı.

“BİRÇOK FARKLI ÜLKEDEN GELEN ARICILARIMIZLA BİR ARAYA GELMİŞ OLMAKTAN MUTLUYUZ.”

Kongre sonrasında Şirketin Kurucusu ve Onursal Başkanı Muzaffer Yıldırım, “Kongre katılımcılarımızı tekrar İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduk. Pandemi sonrası çok kapsamlı ve verimli bir etkinlik oldu. Böyle bir ortamda Dünya’nın birçok farklı ülkesinden gelen ve ürünlerimizi memnuniyetle kullanan arıcılarımızla bir araya gelmiş olmaktan dolayı mutluyuz.” ifadelerini kullandı. Kapanış töreninde, delegeler tarafından yapılan oylama ile belirlenen sonuçlara göre Apimondia, 2023 yılında Şili ve 2025 yılında ise Danimarka’da düzenlenecek.

Apimaye Hakkında:

Apimaye, arıcılık sektöründe dünyadaki teknolojik gelişmeleri, değişimleri takip ederek arıcılığı hobi ya da meslek olarak yapan herkesi en modern ve doğru ekipmanlar ile buluşturmak için kurulmuştur.

TÜBİTAK destekli bir AR-GE projesi kapsamında dünyada bir ilk olan Termo Kovanlar ile inovasyon ödülleri almış olup özellikle ülkemizde kovan stardardizasyonu ve verimlilikte kovanın önemi konularında farkındalık yaratmıştır.Kaliteyi ilke edinerek üretmiş olduğu Termo Kovanlar, Ergo Kovanlar ve Ahşap Kovanların modernizasyonuna yönelik ekipmanların yanı sıra yapmış olduğu uluslararası işbirlikleri ile dünyanın önde gelen arıcılık ekipmanı firmalarının ürünlerini ülkemiz arıcılarının hizmetine sunmuştur.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın