Koronavirüs salgını ile beraber milyonlarca kişi evde daha fazla vakit geçirmeye başladı. Bunun sonucu olarak, oyun oynama oranlarında, telefon ve bilgisayarda geçirilen sürelerde ve sosyal medyada harcanan zamanda önemli bir artış yaşandı. Uzmanlara göre özellikle sosyal medyada geçirilen sürenin artış gösteriyor olması kişileri depresyona doğru sürüklüyor. Bu kişiler günlük olarak 2 saatten fazla sosyal medyada vakit geçiriyorsa sağlık sorunları yaşamaları muhtemel. Sosyal medya kullanımı depresyona neden olur mu?

Sosyal medya kullanımı depresyona neden olur mu? Kesin değil

Sosyal medya bağımlılığı ve kullanımlarına yönelik pek çok çalışma yapılıyor. Her yapılan araştırma sosyal medya bağımlılığının farklı bir yönüne parmak basıyor. Arkansas Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, artan sosyal medya kullanımlarıyla birlikte kişilerde depresyon gelişmesi daha yüksek oluyor.

Arkansas Üniversitesi Profesörü Dr. Brian Primack tarafından yapılan yeni bir ulusal araştırmaya göre, sosyal medya kullanımları artıran genç yetişkinlerin altı ay içinde depresyona yakalanma olasılıkları önemli ölçüde daha yüksekti. Araştırmada ise günlük olarak sosyal medyada 120 dakikadan az vakit geçirenler ve 300 dakikadan fazla vakit geçirenler karşılaştırıldı.

Sosyal medya uygulamalarını 300 dakikadan fazla kullanan genç yetişkinlerin altı ay içinde yaklaşık 3 kat daha fazla depresyona girme olasılığı olduğu ortaya çıktı.American Journal of Preventive Medicine için hazırlanan bu araştırma sosyal medya kullanımı ile depresyon arasında bir bağlantı olduğunu gösteren ilk ulusal çalışma olarak kayıtlara geçiyor.

Araştırmanın yazarlarından Primack: “Bu alandaki önceki çalışmaların çoğu bizi tavuk ve yumurta sorusuyla baş başa bıraktı” diyor ve ekliyor “Diğer büyük çalışmalardan depresyon ve sosyal medya kullanımının birbirine yakın olma eğiliminde olduğunu biliyoruz, ancak hangisinin önce geldiğini anlamak zor. Yeni çalışma, bu sorulara ışık tutuyor, çünkü yüksek ​​sosyal medya kullanımı depresyon oranlarının artmasına neden oluyor. Ancak, depresyonun başlarında sosyal medya kullanımı herhangi bir değişikliğe yol açmıyor. ”

Yapılan araştırma kapsamında 18 ila 30 yaşları arasında değişen 1.000’den fazla katılımcıya popüler sosyal medya platformlarından hangilerini ne kadar süre kullandıkları soruldu. ABD özelinde yapılan bu çalışmaya göre, verilen cevaplar, yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve benzeri değişkenlere göre sıralandı.

Araştırmacılar sosyal medyada gençlerin ve yetişkinlerin günde 5 saatin üzerinde vakit geçirdiğine ulaştı. Eğer bu süre 2 saatten daha aza düşürülürse insanların anksiyete ve depresyon gibi bozukluklara yakalanma oranları daha az oluyor.

Daha önce yapılan çalışmalarda ise sosyal medyanın akıl hastalıklarına sebep olup olmadığı konusu üzerine odaklanılmıştı. Sosyal medya kullanımlarıyla akıl hastalıkları arasında kesin bir ilişki hiçbir zaman bulunamamıştı.

Yeni araştırmalarda ise depresyona eğilimi olan kişilerin ilk etapta sosyal medya kullanmayı arttığı sonucu ortaya çıkmış olsa da depresyonun ilk aşamalarında olan bir kişinin sosyal medyaya ayırdığı zamanda herhangi bir değişiklik gözlemlenmedi.

kaynak SDN Nilay Kamu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here