Deney değil işkence merkezi

Deney değil işkence merkezi
Paylaş

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) açılması planlanan Büyük Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı’na karşı “Dokuz Eylül Üniversitesi Deney Merkezi’ne Hayır Platformu” ve “Hayvanlara Eşitlik Platformu” rektörlük önünde basın açıklaması yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) açılması planlanan ‘Büyük Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı’na karşı tepkiler sürüyor. Mayıs ayında açılması planlanan laboratuvara karşı Dokuz Eylül Üniversitesi Deney Merkezine Hayır Platformu ve Hayvanlara Eşitlik Platformu basın açıklaması yapmak için Alsancak’ta bulunan rektörlük binası önünde bir araya geldi.

Avukat Bilge Berk, “28 milyon TL bütçe ayrılan bu deney merkezinde 10-25 kilo arasındaki hayvanlar deney adı altında türlü işkencelere ve en sonunda ölüme mahkûm edileceklerdir… Hayvanlar da bizim gibi hissedebilen, duyarlı, bilinçli, duyguları olan, acı çeken canlılardır. Temel haklardan biri olan yaşam hakkı hiçbir bilimsel yönteme, eğitime, sertifikaya, paraya sığdırılamaz” dedi.

Berk, şunları söyledi: “Hayvanların yaşamını ‘kâr’ olarak gören ve bunu ‘bilim’ adı altında yapan şirketler her yıl dünyada 100 milyondan fazla hayvana deneylerde işkence yapmakta ve bu hayvanların neredeyse hepsini deneylerden sonra öldürmektedir. Farklı insan vücutları dahi ilaçlara ve kozmetiklere yüzlerce farklı tepki göstermekteyken, bu ilaç ve ürünleri hayvanlar üzerinde denemek akıl işi değildir. Unutulmamalıdır ki herhangi bir ürün hangi hayvan üzerinde denenirse denensin, aslında ilk denek yine insanlar olmaktadır. Onlarca bilimsel yöntem varken hayvanlara kafeslerde işkence çektirmek, hayvan üreten şirketlere para kazandırmak ve sömürüyü, işkenceyi yeniden üretmekten başka bir şey değildir.”

“DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİNİ BİLİM YOLUNA GİTMEYE DAVET EDİYORUZ”

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’ın Türkiye’nin en büyük işkence merkezini açmakla gurur duyduğunu söyleyen Berk, “Bilimsel onlarca yol varken çağdışı ve karşılığı olmayan yöntemlerde ısrar eden Dokuz Eylül Üniversitesinin bilimselliğinin sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesine bilimin yolundan gitme çağrısı yapıyoruz” dedi ve ekledi:

“Dünyanın ileri gelen ülkelerinde hayvan hakları mücadeleleri sonucu hayvan deneyleri kaldırılıyorken, bu bilimdışı ve çağdışı yöntemden derhal dönün. Aksi halde tüm hayvan hakları savunucularını karşınızda bulmaya devam edeceksiniz. Savunmasız hayvanlar üzerinde işkence ve deney yapacak ve yaşam haklarını gasp edecek bu cinayet yuvasının ‘bilim’ adı altında aklanmasına izin vermeyecek ve bu işkence merkezini açtırmayacağız!”

kaynak Birgün.net

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın