ÇÜRÜKLERİ TEDAVİ ETMEZSENİZ NE OLUR?

ÇÜRÜKLERİ TEDAVİ ETMEZSENİZ NE OLUR?
Paylaş

Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri ağız sağlığınızı ihmal etmektir. Çürükler, dikkat etmeniz en önemli sorunlardan biridir. Yemek yeme zevkinizi, özgüveninizi, rahatınızı ve daha birçok konforunuzu etkiler. Dişte oluşan çürük sebebi ile acıya ve hassasiyete alışmaya çalışmak ve ertelemek doğru bir yöntem değildir.

Ama insanlar neden çürükler için tedaviyi erteleme eğilimindeler? Bunun nedeni çürük oluşmaya başlandığında değil ilerleyip ağrıya sebep olduğunda rahatsız etmesi olabilir.Bu yüzden yılda iki kere diş hekimine düzenli kontrole gitmek, çürükleri oluşmaya başladığında tedavi ettirmek önemlidir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş çürüğünün yaygın 6 belirtisini sıraladı.

1-Düzenli olarak geceleri ortaya çıkan ağrı,

2-Elektriklenme gibi giren diş ağrısı.

3-Tatlı, soğuk veya sıcak yiyecekler yediğinizde veya içtiğinizde yoğun veya orta derecede ağrı,

4-Dişlerde görünür delikler,

5-Dişlerinizin yüzeyinde kahverengi, siyah veya opak beyaz lekelerin görünümü,

6-Bir şeyi çiğnerken diş arasına yiyecek sıkışması,

Diş çürüklerini önlemek için ne yapmalısınız?

  • Yapabileceğiniz en iyi şey, dişlerinizi düzenli fırçalamaktır. Dişlerinizi diş macunu ile fırçalayın ve bunu her yemekten sonra veya günde iki kez yapmaya çalışın.
  • Diş ipi de çok önemlidir. Bazen dişler arasında diş fırçalama ile çıkarılamayacak yiyecekler sıkışabilir. Bu nedenle diş çürüğü olasılığını azaltmak için diş ipi kullanmanız gerekir.
  • Ağız gargaraları, temizlik rutininizi tamamlamak için tam da ihtiyacınız olan şeydir.

En önemlisi, muayenelerinizi ve profesyonel temizliklerinizi yaptırmak için diş hekiminizi ziyaret edin. Diş klinikleri, dişlerinizde neler olup bittiğini kesin olarak bilebileceğiniz yerlerdir. Bu şekilde, ileride oluşabilecek diş problemlerini durdurabileceksiniz.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın