BU KIŞ DİŞLERİNİZİ NASIL SAĞLIKLI TUTARSINIZ

BU KIŞ DİŞLERİNİZİ NASIL SAĞLIKLI TUTARSINIZ
Paylaş

Dışarıdaki sıcaklık düştükçe dişleriniz de soğuğu hissediyor. Soğuk havalar, özellikle diş hassasiyeti sorunlarıyla uğraşıyorsanız, dişlerinizde ağrılara neden olabilir.

Diş Hassasiyetine Ne Sebep Olur?

Birçok insan diş hassasiyetinden muzdariptir. Çoğu hassasiyet kendi kendine geçer. Bununla birlikte, uzun süreli diş hassasiyeti yaşıyorsanız, bu daha büyük bir sağlık sorununun işareti olabilir. Dişlerinizde 2-3 günden uzun süren aşırı hassasiyet varsa, diş hekiminize başvurmanız önemlidir.

Diş hassasiyetinin nedeni kişiden kişiye değişse de, hemen hemen her zaman aşınmış diş minesi nedeniyle açığa çıkan dentin yüzeyi bu duruma sebep olur. Diş minesi, dişlerinizin iç tabakasını (dentin) koruyan katmandır. Diş minesi aşındığında, hassas dişleri sıcak ve soğuktan koruyacak hiçbir şey kalmaz.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş minesinin kaybedilme sebeplerini ve çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı.

* Yanlış fırçalama veya sert fırçalama: Çok sert bir diş fırçası kullanmak dişlerinize gereksiz baskı uygulayabilir. Çok kuvvetli fırçalamak diş minesini aşındırabilir ve dentini açıkta bırakabilir. Orta sert diş fırçasıyla dairesel hareketler yaparak ve çok baskı uygulamadan dişlerinizi fırçalamak aşınmayı azaltacaktır.

* Diş plağı birikmesi ve diş çürümesi: Plağı etkili bir şekilde temizlemezseniz, sertleşerek tartar oluşturabilir ve diş çürümesine katkıda bulunarak dentini daha fazla açığa çıkarabilir. Günde iki kez fırçalamak, günde bir kez diş ipi kullanmak ve düzenli diş temizliği için diş hekiminizi ziyaret etmek çok önemlidir.

* Diş gıcırdatma: Diş gıcırdatma nedeniyle oluşan sürtünme, minenizi aşındırabilir ve basınç, daha sonra bakteri ve enfeksiyonları çekebilecek çatlaklara neden olabilir. Ortaya çıkan çatlakları ve dentin yüzeyini kapatacak nitelikte diş macunu kullanmak ağrınızı ve sızlamanızı ortadan kaldırabilir.

* Diş eti Hastalığı: Tartar oluşumu dişlerinize ve diş etlerinize zarar verir. Zamanla diş etleriniz iltihaplanabilir ve enfekte olabilir, sonunda diş etleriniz çekilebilir. Açığa çıkan kök yüzeyi korumasızdır ve soğuk havada nefes alış verişimizden ve farklı sıcaklıklardaki yiyecek ve içeceklerden etkilenebilir. Eğer açığa çıkan kök yüzeyi çok büyük değilse bu yüzey dolgu ile kaplanabilir. Ancak daha büyük yüzeyler açığa çıkmışsa porselen diş ile korunmaya alınabilir.

Bu Kış Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutarsınız?

Diş hassasiyetini azaltmak ve gülüşünüzü sağlıklı tutmak için düzenli kontrol ve diş taşı temizliği için diş hekiminizi ziyaretlerinizi ihmal etmeyin. Hassasiyet giderici diş macunu kullanabilirsiniz. Gece dişlerinizi gıcırdatıyorsanız gece plağı ile uyuyun.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın