Corona virüsü salgını sonrasında, hizmet veren firmaların neredeyse tamamı hem kuryenin hem siparişi veren müşterinin sağlığını korumak için temassız teslimat ve ödeme teknolojisine geçiş yaptı. Bu kapsamda siparişlerin büyük bir bölümü müşteriye haber verildikten sonra kapıya asılıyor / kapı önüne bırakılıyor.

Dün kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin normalleşme planını açıklamış olsa da, aşı üretilene kadar bu virüs hayatımızı tehdit etmeye devam edeceğİ için uzun bir süre daha tedbirli olmamız gerekiyor.

e-Ticaret siteleri için temassız teslimat süresi uzatıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’nın önerileri kapsamında yeni bir karara imza attı. Bu kapsamda e-ticaret sitelerinden verilen siparişler için başlatılan “temassız teslimat” uygulaması Haziran sonuna kadar geçerli olacak.

Kurye siparişi getirdiğinde TC Kimlik Numarası ve imza alması zorunlu değil. Burada vurgulanan detay, hizmeti sağlayan firmanın alıcı mağdur olmadan temassız bir şekilde paketi teslim alabilmesini sağlaması. Bu kapsamda kapı önüne veya posta kutusuna siparişlerin bırakılması 2 ay daha mümkün olacak.

Bu uygulama Nisan başında İstanbul’da başlatılmış ve daha sonra yurt genelinde uygulanmaya başlanmıştı.

SDN Mehmet Ali Ertunç