BEYAZ DİŞLER VE ÖZGÜR GÜLÜMSEMELER

BEYAZ DİŞLER VE ÖZGÜR GÜLÜMSEMELER
Paylaş

BEYAZ DİŞLER VE ÖZGÜR GÜLÜMSEMELER

Dişler estetik görünümünüzün önemli bir parçasıdır. Yediğiniz ve içtiğiniz yiyecekler dişlerinizde yüzey lekelerine neden olabilir ve zamanla dişlerde sararmaya sebep olabilir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, uzun süre kalıcı, daha parlak bir gülümsemeye sahip olmanız için size yardımcı olacak bazı ipuçlarımız verdi.

1. Leke bırakan yiyecek ve içeceklerden kaçının

Bazı lekeler, diş minesinde renkli bileşiklerin birikmesinden kaynaklanabilir. Kırmızı şarap, pancar, çay ve kahve gibi yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin dişlerin renklenmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Bu tür yiyecek ve içecekleri tükettikten hemen sonra dişleri fırçalamak ya da su içmek lekelenmeyi azaltabilir.

2. Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin

Diş fırçanızın kılları rutin kullanımda yıpranabilir ve kırılabilir. Bu nedenle diş fırçanızın her 3 ayda bir değiştirilmesi faydalı olacaktır.

3. Dişlerinizi diş ipi ile temizleyin

Dişlerinizi her gün diş ipi ile temizlemeniz önerilir. Çünkü diş ipi kullanımı plakların çıkarılmasına yardımcı olur ve diş aralarında oluşacak renklenmeleri azaltır.

4. Dilinizi temizleyin

Nefesinizi temizlemek ve ferahlatmak için dişlerinizi fırçalarken dil üstünü de fırçalamayı ihmal etmeyin.

5. Çiğ meyve ve sebze yiyin

Meyve ve sebzeler sağlığınız ve dişleriniz için iyidir. Su ve lif bakımından zengindirler ve dişlerinizi temizlemeye yardımcı olurlar. Çiğneme ayrıca zararlı asitleri ve yiyecek parçacıklarını dişlerinizden uzaklaştıran tükürük üretimini de uyarır.

6. Gargara Yapın

Alkolsüz bir gargara plak, diş eti iltihabı, ağız kokusu ve diş çürümelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Günde 2 kez dişlerinizi fırçalayın

Dişlerinizi fırçaladığınızda, yiyecek ve plakların çıkarılmasına yardımcı olursunuz. Bu yüzden dişlerinizi günde iki kez fırçalamanız önerilir.

8. Tütünden kaçının

Tütün dişlerinizi lekeleyebilir ve sağlığınız için de kötüdür.

Diş renginiz konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, daha az gülümseyebilir ya da gülümseyişinizi saklayabilirsiniz. Daha beyaz dişlere sahip olmak kendinize olan güveninizi artırabilir ve hayatınızı iyileştirebilir.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın