Arı sokmasına dikkat…

Arı sokmasına dikkat…
Paylaş

Havaların ısınması ve baharın gelmesiyle birlikte açık alanlarda ,doğada geçirdiğimiz zamanda uzamakta.Alerjik ve hassas cildi olanların bazı böcek,sinek ,arı ısokmasına dikkat etmesi gerekiyor.

Arı sokması sonrasında, genellikle ısırılan bölgede hafif bir ağrı, kızarıklık, şişme ve kaşıntı oluşur. Bu durum genellikle birkaç saat veya gün içinde geçer. Ancak, bazı kişilerde daha ciddi anlamda reaksiyon gelişebilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

Eğer arı sokması sonrası şiddetli ağrı ,yanma ( örneğin nefes almada zorluk, baş dönmesi, hızlı kalp atışı, baş ağrısı veya karın ağrısı) meydana gelirse, hemen bir sağlık merkezine gidilmesi önemlidir.

Hafif seyreden bir durumda yapabileceklerimiz için, aşağıdaki yöntemler yardımcı olabilir:

  • İlk olarak, arının iğnesi deriden çıkarılmalıdır. Iğneyi tırnağınızla veya cımbızla hafifçe bulmaya çalışın. Ancak, iğne cilt altında kalır veya çıkarmak için zorlamanız gerekiyorsa, bırakın ve uzman bir yardım için sağlık kuruluşuna gidin.
  • Öncesinde bölgedeki ağrıyı hafifletmek için soğuk kullanın. Bunu yapmak için buz torbası, soğuk su veya bir havlu ile buzlu su kullanabilirsiniz.
  • Kaşıntıyı hafifletmek için, kısa süre sonra bölgeye bir antihistaminik krem ​​sürün. Bu kremler genellikle eczanelerde mevcuttur.
  • Arı sokması sonrası şişlikleri hafifletmek için, bölgeye birkaç kez birkaç dakika boyunca hafifçe bastırarak soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
  • Ağrıyı hafifletmek ve şişliği azaltmak için, ağrı kesiciler veya antiinflamatuar ilaçlar kullanılablir.

Çok şiddetli öksürük,boğaz ağrısı yüksek kalp atış hızıyla birlikte boğulma hissi,şok(anaflaksi) yaşanıyorsa acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın