Ağır sınıf insansız Otokar Alpar tanıtıldı!

Ağır sınıf insansız Otokar Alpar tanıtıldı!
Paylaş

Otokar, Sakarya’daki fabrikasında düzenlenen basın toplantısında Alpar ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracını tanıttı.

Otokar, Sakarya’daki fabrikasında düzenlenen basın toplantısında global pazarlarda fark yaratan kabiliyetlerini anlattı. Ayrıca yeni araçlarını da tanıttı. Otokar’ın toplantıdaki sürprizi Alpar Ağır Sınıf Paletli İnsansız Zırhlı Aracı oldu. Alpar, silahlı kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı ihtiyacını karşılamak üzere, muharebe sahasında insanlı ve insansız unsurlarla beraber görev icra edebilecek şekilde insansız bir platform olarak Otokar tarafından geliştirildi.

Ağır sınıf insansız kara aracı Otokar Alpar tanıtıldı!

İnsansız olarak tasarlanmış ilk ağır kara aracı olan Alpar, Türkiye savunma sanayisi için bir ilk olma özelliğini taşıyor. Seri hibrit elektrikli tahrik altyapısına sahip, tamamen sessiz görev yapabilen araç otonom ve uzaktan komuta ile görev yapabilme özelliğine sahip.

Alpar düşük termal izi, uçakta taşınabilme özelliği ve hızlı değiştirilebilen batarya altyapısı ile dikkat çekiyor. Üstelik Alpar, bünyesinde taşıyabildiği bir mini insansız kara aracı sayesinde görev kabiliyetini de arttırıyor.

15 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç, sahip olduğu otonom sistemler ve yapay zeka sistemleriyle şu konulara çözüm bulmayı hedefliyor:

  • Muharebe sahasında personel riskini azaltmak.
  • Yapay Zeka ve veri analitiğinin kullanılmasıyla sahadaki personel sayısını azaltarak, başta rutin görevler olmak üzere görevlerin başarısını artırmak.
  • İnsansız Hava Araçları ve muharebe sahasındaki diğer unsurlar ile haberleşerek muharebe sahasındaki etkinliği arttırmak.

kaynak SDN/ MertCanAka

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın