Acele sınavda tehlike büyük

Acele sınavda tehlike büyük
Paylaş

Eylül’de yenilenecek KPSS için soru havuzunun silineceği tartışma yarattı: ‘Acele sınavda tehlike büyük’

Yediiklim Yayıncılığın yayınlarında yer alan soruların en küçük bir değişikliğe uğramadan KPSS’de sorulması skandalı, Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Sınav, eylülde yenilenecek. Soru havuzunun tamamının silineceğinin açıklanması yeni bir tartışma yarattı: “Aceleye gelmiş bir sınavda tehlike büyüktür”

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine göre şaibe tartışmalarının ardından eylülde yenileneceği açıklanan KPSS için soru havuzunun silineceği ve yeni uzmanların görevlendirileceği belirtildi. Sınava bir aydan biraz fazla süre kala alınan karar tartışma yarattı.

ÖSYM’de 38 yıl boyunca soru hazırlama sürecinde yer alan Prof. Dr. Ali Demirsoy, soru taslaklarının incelenmesi sırasında kullanılmayacak soruların arşivlendiğini söyledi. Bu soruların havuza dahil edilmediğini aktaran Demirsoy, “Ancak ilk sorular kadar kaliteli olmayabilir” dedi. 

“İYİ İNCELENMELİ”

Demirsoy, “Konusuna hâkim olan bir uzman, kısa sürede soru hazırlayabilir. Ancak bir virgül ya da ‘ve/veya’ yanlış yazılırsa bile o soru iptal edilir. Bu bir risk. Bu nedenle sorular iki, üç ay boyunca en az 15-20 kez, üstelik farklı gözlerle kontrol edilir. Aceleye gelmiş bir sınavda tehlike büyüktür” diye konuştu.

Demirsoy, yeni kadro oluşturulacak olmasına ilişkin de “Seçilecekler iyi incelenmeli. Çocuk oyuncağı değil bu” ifadelerini kullandı. 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın