Bu tablo sizce neyi ifade ediyor? Sorusuna herkesin yanıtı şu olacaktır. Covid- 19 tablosu, sizce de öyle mi gerçekte. Tabloda bulunan birçok ülke, kendi kıtalarının veya bölgelerinin önemli ülkeleri değil mi? Peki ya bu tabloda Çin nerede birçok ülke virüs nedeniyle ekonomik ve sağlık açısından kırılırken Çin hala rahat bir biçimde büyümeye devam ediyor. Şunu da diyebilirsiniz adamlar çok iyi önlemler aldılar peki diğer ülkeler kapısını açıp öylece beklediler mi? Bunu yeni yayınlanan ekonomi haritasıyla da anlatabiliriz aslında.

Yukarıdaki haritada resesyonun eşiğinde olan ülkeleri göstermektedir. BBC’nin yayınladığı bu haritaya bakarsak yine Çin en rahat olan ülkeler arasında iken sadece riski az olan büyük ülke de ne tesadüf ki Çin’dir. Dünyaya şekil veren süper güç olarak da adlandırılan ülkeler ekonomik olarak gerilerken, sağlık açısından da çökmüş durumdalar. Bu durumun nasıl düzeleceği hakkında tek görüş aşının bulunması peki bu aşı ne zaman bulunacak diğer soruda bu. Bulundu denilen birçok aşı çalışması hala denekler üzerinde test edilirken ülkeler bir bir eriyor. Peki Çin de aşı var mı idi de şimdi bu kadar rahatlar. Bu kadar ülke önlem alma konusun da sıfır mı peki. Kafa karıştıran birçok bilinmezlik arasında olan masum halklara olacak gibi duruyor. Bu durum sanırım bu çağ insanını fazlasıyla etkileyecek ve psikolojik anlamda derin izler bırakacak gibi duruyor.

 Resesyon nedir der gibi olduğunuzu duyar gibiyim.

RESESYON NEDİR? Resesyon, kelime anlamı olarak “durgunluk” olarak tanımlanmaktadır. Bir kaç aydan daha uzun süren ekonomi genelinde belirgin bir düşüşü temsil eder. Başka bir deyişle ülke

ekonomisinde ki büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde saymasıdır.

Resesyonun ne olduğunu öğrenmişken sizce bu virüs kime daha çok yaradı. Çin virüsten tam anlamıyla kurtulmasa bile etkilerinden kurtulmuş ve ekonomik açıdan sağlam bir ilerleme izlerken neden diğer ülkeler hala bu virüsün pençesin de bu da kafa karıştıran bir soru değil mi sizce.

Tamam herkes anladı bu virüs yapay değil ama neden bir ülke kontrole almışken diğerleri alamıyor virüsü. Birçok ünlü insanın kafa karıştıran açılamaları halkı tedirgin ederken bu allak bulak ortamdan ne zaman kurtulacağız. Testlerin tam anlamıyla doğru olmadığını düşünen Elon Musk belki de bu insanlığa bir mesaj mı vermek istiyor. Herkesin kafasında bin bir soru dolaşırken kim  gerçekleri biliyor bu da bir muamma. Yapılan testler hatalı ise 15 gün eve kapatılan ve belki de sadece grip olan kişiler bu psikolojik bunalımla neden cebelleşiyor ve toplum üzerinde damga yiyerek kendisini uzaklaştırıyor. Peki masum çocuklar bir okula gidiyorlar bir gitmiyorlar. Bilgisayarın başına geçip çizgi film izler gibi hocalarını izliyorlar. Çocuklar bile bu ortamdan sıkılmış iken yetişkinlerin yaşadığı bunalımı düşünmek bile istemezsiniz ama her gün bu bunalımla uyanmak zorundayız. Çünkü bu virüsün daha dünyamızı terk etmeye niyeti yok gibi duruyor.

MUSA SOLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here