logo

MASKESİZLER

Tolga Otlar

facebookinstagram
Tolga Otlar
tolgaotlar@hotmail.com
MASKESİZLER

Aylar öncesinde maske kullanmanın dünya genelinde belirlenen yerlerde henüz zorunluluk hâline getirilmediği dönemde bile maske takmamız gerektiği ,ancak bu şekilde virüsün yayılmasını önleyebileceğimizi ısrarla belirten Profesör Dr Mehmet Çilingiroğlu’nu dinlememenin ceremesinin çekildiğini düşünüyorum. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda öngörüde bulunamamıştı ki o dönemde Mehmet hoca çıktığı tüm programlarda “maske takın” diye ısrarcıydı. Kimimiz dinledi ve  hâlâ dinliyor ,kimimiz maskeyi ağız burun haricinde vücudunun mahrem yerleri dışında sanırım her yerine takmaya devam ediyor. Seyahatlerim esnâsında gözlemlediğim kadarıyla  topsakalını virüsten koruyan mı aramazsınız, elinin dirseğini, bileğini, alnını kapatan mı ? Hattâ halay mendili gibi elinde sallayanı dâhi gördüm. Utanç verici . Bu kadar mı câhilsiniz demek gelirken içimden gözlemlediğim kişilerin çoğu ne yazık ki; üniversite öğrencisi J

Peki bizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışan Mehmet Çilingiroğlu kimdir?

2 Nisan 1970 tarihinde Denizli’de dünyaya geldi. 1983-1986 yılları arasında Antalya Lisesi’nde eğitimini tamamlayan Çilingiroğlu, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne giriş yaptı.

1993 yılında stajını da Hacettepe Üniversitesi’nde yapan Mehmet Çilingiroğlu, 1994 yılında Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde staj sürecini devam ettirdi.

1995 yılında yine aynı üniversitede dahiliye bölümünde görev almaya başlayan Çilingiroğlu, 2000 yılında Amerikan Kalp Derneği Moleküler Kardiyoloji alanında araştırmacı olarak çalışmalarına başladı.

2004-2006 yılları arasında San Antonio Teksas Sağlık Bilimleri Janey Briscoe Kardiyovasküler Araştırma Merkezi’nde Girişimsel Kardiyoloji Üyesi olan Çilingiroğlu, 2010 yılında Evanston Hastanesi / NorthShore Üniversitesi’nde Yapısal Kalp Hastalıkları Üyesi görevini ifa etmiştir.

Mehmet Çilingiroğlu’nun eğitim verdiği üniversiteler arasında Bahçeşehir Üniversitesi, Arkansas Üniversitesi, Texas Kalp Bilimleri Üniversitesi ve Koç Üniversitesi de bulunuyor.

Toplum işsizlikten meşgâlesizlikten ne yazık ki ; dokunsan öfke patlaması yaşayacak psikolojiye girdi. Dolayısıyla maske takmayan birini uyarmaya korkar hâle geldik. Bizler yâni bu yazımı okuyan değerli okuyucularım , en azından bizler maskesizleri uygun dille uyaralım. Salgını bitirmenin en kolay yolunun bu olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmış durumda.

Son seyahatim sırasında banliyö treninde torununu maske takması için uyaran bir dedenin kendisinin ağzı burnu  tamamen açıkta,maskesi de çenesindeydi.

“Yaz geldi bu sıcakta biz zor nefes alıyoruz virüs nasıl yaşayacak bir şey olmaz” mantığıyla hareket edenlerin dilerim sonları yoğun bakım servisinde entübasyon cihazıyla tanışmak olmaz.

“MASKE TAKIN  SAĞLIKLI KALIN”

Tolga Otlar

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tapu Randevularına HES Kodu Zorunluluğu Getirildi

  23 Eylül 2020 Gündem, Köşe Yazıları, Yazarlar

  Tüm Tapu Randevularına HES Kodu Zorunluluğu Getirildi                                          Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde işlem gerçekleştirecek olan vatandaşlar bundan sonraki süreçte HES kodu alacaklar. Bir süre öncesine kadar bazı bölgelerde uygulanan HES kodu uygulaması bundan sonra tüm tapu işlemleri için geçerli olacak.&nbs...
 • Emlak Sektöründe Yeni Değişimler

  28 Ağustos 2020 Gündem, Köşe Yazıları, Yazarlar

  Emlak yetki belgesi süresi ne zaman bitiyor sorusunun cevabı, bu Ağustos ayının son günü bitecek. Yeni başlayan bu uygulamayla birlikte herkesin emlakçılık yapmasının önü de kesilmiş olacak.Süre uzatımı olmaz ise emlak işletmelerinin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerekecek. Yeni dönemde yetki belgesi olmayan emlakçıların taşınmazların satışlarına aracılık etmeleri ve sitelere emlak ilanları girmeleri engellenecek. Ayrıca yetki belgesi olmadan emlakçılık yapmaya ısrar edenlerin tapuda işlem yapmalarına da izin...
 • Emlakçılar 2020’de Ne Kadar Komisyon Alacak?

  21 Ağustos 2020 Gündem, Köşe Yazıları

  Gayrimenkul danışmanları bilinen diğer adıyla emlakçılar, hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesi yaparak, taşınmazın alımı, satımı, rehin vb. aynı hak tesisi gibi tüm hukuki ve teknik işlemleri ve kiralanması konusunda aracılık etmektedirler. Taraflar arasında anlaşma sağlaması durumunda emlakçı komisyon almaya hak kazanır.  Alım-Satım konusunda veya kiralanmasında iki tarafın da anlaşması ve satışın veya kiralamanın gerçekleşmesi durumunda Emlak Müşaviri ve Danışmanı belirlenen oranda komi...
 • “ZİBİDİ”

  06 Ağustos 2020 Köşe Yazıları, Tolga Otlar, Yazarlar

  Murat övüç denilen zibidi ile Sanatçı Yeşim Salkım arasında olanları bilmeyen yoktur. Övüç en son geçenlerde gerçekleştirdiği kadınlar matinesinde güle oynaya yıllarca adı hiçbir sansasyonel habere karışmayan Yeşim hanıma ''orospuuu'' diye hakârette bulunmuştu. Dün yaptığı instagram hikâye paylaşımında da 'Dur bak ben sana daha neler yapacağım ''diye tehditler savunmuştu. Yeşim Salkım ın mahkemeye vereceği haberi ardından kıçı tutuşan övüç bugün ise çektiği bir video da ''Yeşim Salkım hanımefendiden çok özür diliyorum,birileri çalıştığım yerle...