KALİFAT

KALİFAT
Paylaş

Camın dışında harika, ama balkona çıkınca üşüten bi Şubat güneşi var. Yine de pırıl pırıl bi güne uyandık bugün. Artık böyle günler çoğalır. Cemreyi havaya attı ya doğa, içimiz de ısınıyor yavaş yavaş. ???Bir dizi filme kapıldım gidiyorum yine, çok erken uyanıp güne başlamak zor oluyor, sabahı da kaçırmamalı oysa.

Filmlerin, kitapların, dizilerin adını aldığı o cümle, o öz, o tema nerden geliyor, nasıl ve neresinde kullanılıyor diye bi yolculuğa çıkarım. Bilirsiniz, tek bi kelimenin bile peşine düşüp bi roman okuyabilirim, adı neden öyledir diye. Bir film ya da bir dizinin izleyicisi oluveririm.

KALİFAT da işte onlardan biri oldu. İlk gördüğümde bir anlam verememiştim. Hemen orijinal adını merak ettim tabii, çünkü çok farklı adlarla rastlayabiliyoruz yapımlara.

Orijinali de “CHALIFAT” idi. Anlamı da tabii ki HİLAFET. İŞİD gerçeğini kim ne dese, ne anlatsa, tüm yanlarıyla bu denli anlatamazdı. Şimdilik öyle çok da irkilten kafa kesme seansları falan yok. İşleyiş, yöntem ve sosyal ilişki bazında gidiyor.

Özellikle yurtdışındaki avlanma teknikleri ilginç. İsveç’ te yaşayan Müslüman popülasyondaki değişimler ayrı, Rakka’ daki yaşam ayrı… Paralel kurguyla bir yerde çakışıyor. Farklı iki aile, bir okul, İsveç polisi ve hatta bir yerde Türkiye bile bulaşıyor bu yapılanmanın içine, geçiş alanı olarak. Öneririm, ilgi çekici ve sürükleyici bir dizi… Elbette biz sadece bir dizi bazında görüyoruz, ancak bu işler devam ediyor maalesef.

SUNA ÇİFTCİ

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın