FIRAT AVCI…KARTALLAR YÜKSEK UÇAR

FIRAT AVCI…KARTALLAR YÜKSEK UÇAR
Paylaş

Kahraman Maraştan İzmire on sekiz saat sürüyor otobüs yolculuğu. İlk okulu bitirmişim.

O yaz Ankaradan Samsuna, oradan Kahraman Maraşa, sonra İzmire yollanmışım. Sınavla öğrenci alıyor İzmirdeki orta okul. Kazanmışım sınavı. İzmir kocaman bir şehir. Bir çok ilçenin birleşiminden oluşuyor. Fakat ben Konağa gidiyorum Bornovada okulum var ve evimiz de Bornovada. Sonradan Bayraklı olan Bornovanın o bölümünde. Fakat ben hala bir İzmir arıyorum. İzmiri ne zaman göreceğimi merak ediyorum. Büyüyünce anlıyorum İzmiri çoktan gördüğümü.

Evimiz bir apartmanın yedinci katında. Asansör var fakat çalışmıyor. Su tesisatı var fakat sular akmıyor. Kalorifer var fakat apartman tamamen dolmadığı için yanmıyor. Televizyon? Hah işte o çalışıyor. Bin dokuz yüz seksen üç yapımı kartallar yüksek uçar dizisini izliyoruz. Son baharın sonları ve soba kurmuşuz eve. Kardeşimin okul kaydıyla ilgili bir pürüz var her neyse. Okula başlayamıyor bir süre. Kartallar yüksek uçar dizisini kaçırmamalıyım. Banazlı İsmail, Hanımağa ve avanesi, narkotik şube ve dahası. Dizinin önemli bir bölümü İzmir ve çevresinde çekilmiş. Kahraman Maraştayken değil de İzmirdeyken hatırlıyorum diziyi. Tekrarı olsa da yeni izler gibiyim. Bilmem kaçıncı tekrarının son bölümünü de az önce akıllı telefonumdan izledim. Aynı dizi, aynı bölümler, farklı şehirler ve anlamlar. Çolak efeyi Banazlının vurduğu daha ilk bölümden belli.

Fakat hiç sıkılmadan on iki hafta beklemiş izleyici. Zülfü Cilonun Çolak efe ailesini yıkıma götüreceği de başından belli. Kaçakçılık uyuşturucu en son silah işi derken, yıkım. Bitmek tükenmek bilmeyen öfke ve kin de yıkımın nedeni. Banazlıya duyulan o öfke ve kin. Kimseye etmem şikayet diyor oysa Banazlı. Usuletle ve suhuletle diyor.

Final sahnesi de Banazlıdan. Tabi Mustafanın Banazlı İsmail ile ilişkisi olan yani babasıyla ilişkisi olan Şükran Alevle ilişki kurması, banazlının bunu bağışlayıp sineye çekmesi, Mustafanın eşi Mebrurenin onu müzik öğretmeniyle aldatması sonrası ise ağır bir tepki göstermesi. Sarhoş Nihatın aradan geçen yıllara rağmen hala iş güç takip edişi.

Banazlının da dizinin ilk bölümünden beri aynı yaşı yaşamaya devam edişi. Seval ile mehmet arasındaki yakınlıkta da durum aynı. Dizinin ilk bölümünde altı yaşında olan Seval ile dizinin ilk bölümünde üniversiteyi bitirip iş hayatına atılan Mehmet aynı yaşlarda sanki. Ne olursa olsun, günümüzün son teknolojisiyle çekilen dizi ve filmlerden evla bence. Kartallar yüksek uçar. Neden peki? Avını daha iyi görebilmek için. İzlemek isteyenlere iyi seyirler efendim. Bir dizi beni alıp nasıl götürdü başka başka iklimlere şehirlere hatıralara…

GÜNLÜKLERİMDEN SEÇMELER

Ekmek bozulmuş azizim tuz kokmuş ve ekmekle tuz da nafakamız bizim!

FIRAT AVCI

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın