Mahallemizin marketçisinden sucusuna,kasabından taksicisine kadar herkeste bir emlak işi yapma hevesi var.

_Ne iş yapıyorsun?

_Emlakçıyım.

_Oooo süper 🙂

Gerçekten sanıldığı kadar basit bir meslek olmamakla birlikte Türkiye’de emlakçılara soyguncu,düzenbaz gözüyle bakılıyor.Peki neden?Keşke ülkemizde herkes ben emlakçıyım diye gezinebilmeseydi.Emlak danışmanlığı ile ilgili daha güzel yaptırımlar olsa ülkemizde ve meslek olarak halk arasında kabul görebilseydik. Şu an ev,arsa sahiplerinin bazen çok uçuk rakamlar belirleyerek piyasa değerinin üstünde satış rakamları belirlemeleri hem kendi işlerini hemde biz emlakçıların satış yapmada işimizi zorlaştırıyorlar.Bununla ilgili devletimizin çalışmaları var ve umarım en kısa sürede yasalar onaylanır.Herkes emlak işi yapamayıp bu işi sadece profesyonel anlamda eğitim almış olan kişiler devam ettirir.

Ben 36 yaşında iki çocuk annesiyim.Pamukkale Üniversitesi Kamu yönetimi ve siyaset bilimi 2008 mezunuyum.Sigorta sektöründe uzun yıllar süren başarılı bir iş deneyimim oldu.Şu an ikinci üniversiteyi okuyorum Anadolu Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi.Bunları yazmak istedim çünkü 1 seneye yakındır emlak sektöründe iş hayatıma devam ediyorum.Bu işe ilk başladığımda gördüğüm şey çevremdeki herkes emlakçıymış ama benim haberim yokmuş.Zorlukları var,işini dürüst ve güvenilir bir şekilde yaparsan güzel bir kazançta sağlayabilirsin.Bir emlakçı neler yapar?Sağlam bir portföy toplama,piyasa koşullarına uygun fiyatlar belirleme,sunum yapmak,müşterinin gerçekten bütçesine göre ne istediğini belirleyebilmek,yenilikçi,müşterileri için kar oluşturabilmek,müşteriye beklenenin ötesinde bir yaşam kalitesi sunmak.Sonuçlandırdığında komisyon ödemesinde yaşanan zorluklar ya da satıcıya _abi aradan emlakçıyı çıkarılım mı? gibi tekliflerle mücadeleler.

Bu aralar zenginlere göre covid-19 fukaralara göre corona dolayısıyla piyasada maalesef hiçbir şey yapamıyoruz.Emlak sektörü de bundan maalesef olumsuz etkilendi.İki aya yakın zamandır satış ve kiralamalarda durgunluk yaşanıyor.İnsanlar zaten geçimini sağlayabilme derdinde.Bunun üzerine Marmaris’de ki ev kira bedellerinin çok yüksek olması da ayrı bir sıkıntı.Adam asgari ücretle çalışacak,eşi de çalışacak ta kira ödeyebilip geçimini sağlayabilsin.Marmaris’te kiracı olmak çok zor.

Hiçbir şey için ‘BENİMDİR’ deme! Sadece deki: ‘YANIMDADIR’ Çünkü ne ‘ALTIN’ ne ‘TOPRAK’ ne ‘YAŞAM’ ne ‘ÖLÜM’ ne ‘SEVGİLİ’ ne de ‘KEDER’ daima SENİN KALMAZ!!!

Canay Gürcan

Remax Gayrimenkul Uzman 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here