logo

KİŞİSEL GELİŞEMİYORUZ

Arzu Ural

Arzu Ural
arzuural74@gmail.com

Son zamanların  yeni modası  kişisel gelişim.Bir iki kitap yazan , ilgili üniversite bitiren bitirmeyen (İşini hakkıyla yapanları tenzih ederek söylüyorum)kişisel gelişim uzmanlığına soyunuyor.Ne yana dönsen kişisel gelişimci yaşam koçu dolu ortalık. Sonra da bir iki seminere gitti mi iki üç kitap okudu mu kişisel geliştim sanan kendini önemli zanneden insancıklarla uğraş dur.. Ondan sonra anlatmaya çalış sen bir toz zerreciği kadarsın bu evrende. Kişisel gelişim öyle iki üç kitap okumakla, bir iki seminere katılmakla olmuyor canım. Ben mükemmelim, ben harikayım, ben her şeyi yapabilir imlerle kişisel gelişmiyor insan.

Gelişim için önce kendini tanıyacaksın.

Kendini tanıt dediklerinde çoğunun verdiği cevap aynı adı, işi ,statüsü birde hobileri hep kitap okumayı severler mesela ya ülkemiz en az kitap okuyan ülkeler arasında başa baş yarışır ama bizde maşallah herkesin hobisi kitap okumak  .

Neleri yapıp neleri yapamayacağını bileceksin.

Eksikliklerini yanlışlarını noksanlığını bileceksin.

 Bir anket yapsak sor. Herkes her şeyin en iyisini biliyor en iyisini yapıyor.

Adam işsiz ailesi bir kuru ekmeğe muhtaç ama iş beğenmiyor. Okul mezunu çocuk yeni mezun iş bilmez maaş beğenmiyor. Kadın oğlunu evlendirecek kız beğenmiyor. Kız evlenecek koca beğenmiyor. Kimse kimseyi beğenmiyor velhasıl. Neden çünkü herkes mükemmel olduğuna o kadar emin ki… Kriterlerin olmasın demiyorum tabiî ki olmalı ama sen kendinin ne olduğunu bilirsen ne istemen gerektiğini de bilirsin.

Sınırlarını hududunu belirlemen gerek. Kimse durması gerektiği yeri susması gerektiği yeri bilmiyor. Kısacası haddini bilmiyor. Hele şu sanal alemde astıkları astık kestikleri kestik herkes herkesi eleştirebileceğini, yargılayabileceğini hakkında kanat getirebileceğini düşünüyor. Özgüven patlaması Hiroşima.

Empati yapmayı öğrenmek gerekir mesela; Nerde! Biz toplum olarak empatinin sağından solundan bile geçemiyoruz atmaya gelince mangalda kül bırakmıyoruz ama.

Tüm canlıların beyninin farklı çalıştığını farklı algıladığını bileceksin ki kendine bakmadan eleştirmeyeceksin.

Herkes dört dörtlük müş gibi karşısında mükemmellik arıyor.

Yahu bi bak kendine nesin ne değilsin. Dev aynasına baka baka büyümüşler sanki

 Gelişmenin tamamlanmayan bitmeyen bir süreç olacağını sen ölene kadar gelişiminin devam edeceğini kabul edeceksin.Kısacası öyle kolay kolay gelişmiyor insan öyle kolay kolay insan olunmuyor.

Etiketler: »

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tapu Randevularına HES Kodu Zorunluluğu Getirildi

  23 Eylül 2020 Gündem, Köşe Yazıları, Yazarlar

  Tüm Tapu Randevularına HES Kodu Zorunluluğu Getirildi                                          Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde işlem gerçekleştirecek olan vatandaşlar bundan sonraki süreçte HES kodu alacaklar. Bir süre öncesine kadar bazı bölgelerde uygulanan HES kodu uygulaması bundan sonra tüm tapu işlemleri için geçerli olacak.&nbs...
 • Emlak Sektöründe Yeni Değişimler

  28 Ağustos 2020 Gündem, Köşe Yazıları, Yazarlar

  Emlak yetki belgesi süresi ne zaman bitiyor sorusunun cevabı, bu Ağustos ayının son günü bitecek. Yeni başlayan bu uygulamayla birlikte herkesin emlakçılık yapmasının önü de kesilmiş olacak.Süre uzatımı olmaz ise emlak işletmelerinin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerekecek. Yeni dönemde yetki belgesi olmayan emlakçıların taşınmazların satışlarına aracılık etmeleri ve sitelere emlak ilanları girmeleri engellenecek. Ayrıca yetki belgesi olmadan emlakçılık yapmaya ısrar edenlerin tapuda işlem yapmalarına da izin...
 • Emlakçılar 2020’de Ne Kadar Komisyon Alacak?

  21 Ağustos 2020 Gündem, Köşe Yazıları

  Gayrimenkul danışmanları bilinen diğer adıyla emlakçılar, hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesi yaparak, taşınmazın alımı, satımı, rehin vb. aynı hak tesisi gibi tüm hukuki ve teknik işlemleri ve kiralanması konusunda aracılık etmektedirler. Taraflar arasında anlaşma sağlaması durumunda emlakçı komisyon almaya hak kazanır.  Alım-Satım konusunda veya kiralanmasında iki tarafın da anlaşması ve satışın veya kiralamanın gerçekleşmesi durumunda Emlak Müşaviri ve Danışmanı belirlenen oranda komi...
 • “ZİBİDİ”

  06 Ağustos 2020 Köşe Yazıları, Tolga Otlar, Yazarlar

  Murat övüç denilen zibidi ile Sanatçı Yeşim Salkım arasında olanları bilmeyen yoktur. Övüç en son geçenlerde gerçekleştirdiği kadınlar matinesinde güle oynaya yıllarca adı hiçbir sansasyonel habere karışmayan Yeşim hanıma ''orospuuu'' diye hakârette bulunmuştu. Dün yaptığı instagram hikâye paylaşımında da 'Dur bak ben sana daha neler yapacağım ''diye tehditler savunmuştu. Yeşim Salkım ın mahkemeye vereceği haberi ardından kıçı tutuşan övüç bugün ise çektiği bir video da ''Yeşim Salkım hanımefendiden çok özür diliyorum,birileri çalıştığım yerle...