Gayrimenkul danışmanları bilinen diğer adıyla emlakçılar, hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesi yaparak, taşınmazın alımı, satımı, rehin vb. aynı hak tesisi gibi tüm hukuki ve teknik işlemleri ve kiralanması konusunda aracılık etmektedirler. Taraflar arasında anlaşma sağlaması durumunda emlakçı komisyon almaya hak kazanır.

 Alım-Satım konusunda veya kiralanmasında iki tarafın da anlaşması ve satışın veya kiralamanın gerçekleşmesi durumunda Emlak Müşaviri ve Danışmanı belirlenen oranda komisyona hak kazanmaktadır.

Emlak Müşavirlik ve Danışmanlık Hizmet Alım Satım hizmet komisyonu 2020 yılı için ne kadar?

Satış bedeli üzerinden Yeni yayınlanan 05 Haziran 2018 Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre: Satışlarda Alıcı ve Satıcıdan yüzde olarak, (Alıcı yüzde  2 + Satıcı yüzde 2 + yüzde 18 KDV) Yukarıda yer alan Emlak Komisyonu tarifesi Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği  Maddeleri gereğince, Emlakçı alım satım komisyonu satış bedeli üzerinden hesaplanır.

Bu bedel hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilmektedir. Kiralamada ise Yalnızca Kiralayan kişi ve kurumdan Bir aylık kira bedeli + KDV dahil olarak tahsil edilir.

Emlakçı alım satım komisyonu hesaplama örneği: Satış işlemleri için; Emlak Müşaviri ve Danışmanı aracılığı ile gerçekleşen satışın 100 bin lira değerinde olduğunu düşünelim. Bu durumda alıcıdan (yüzde 2)+ yüzde 18 KDV dahil 2.360 lira  + satıcıdan (yüzde 2) + yüzde 18 KDV dahil 2.360 lira olmak üzere toplamda 4.720 lira yüzde 18 KDV dahil Olarak Emlak alım / satım aracılık Hizmet bedeli (komisyonu) ödenmektedir. Emlakçı komisyonu kimden alır?

Emlakçı komisyonu hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı olarak alınıyor. İki tarafın da vereceği tutar evin satış bedelinin maksimum yüzde 4’ü oluyor. Komisyon alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2’den alınıyor. Tarafların anlaşmasıyla tek taraftan da emlakçı parası tahsil ediliyor. Emlak Komisyonu tarifesi Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği  Maddeleri gereği kapsamında emlakçı alım satım komisyonu satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Bu bedel hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı alınıyor. Kiralamada ise yalnızca kiralayan kişi ve kurumdan bir aylık kira bedeli + KDV dahil olarak alınıyor

CANAY GÜRCAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here